Önek Diyet Listesi

Günlük kalori hesabını yaparak kilo alma, kilo verme (Zayıflama) yada kilonuzu koruma konusunda başarılı olabilirsiniz. Fakat bu başarınızı egzersiz yapmadan sağlamayı amaçlıyorsanız, lütfen aşağıda anlatacağım konuları dikkatlice okuyun.

Amaç Zayıflama İse;

Kilo kaybedersiniz, tartıda kendinizi daha hafif görürsünüz, fakat istediğiniz gibi bir fizik olmaz. Sıska ve göbekli fiziğinize “merhaba” dersiniz. “zayıfladım ama göbeğim gitmedi” cümlesini tanıdık geldi mi? Şeklini kaybeden vücudunuz için tekrar uğraşlara girmeniz gerekir. Maalesef ki çekici fiziğiniz olmaz itici olur. “aaa kilo sana yakışıyordu, zayıf çirkin olmuşsun” cümlesindeki ima, “zayıfladın ama bacak popo gitmiş, omuzlar sıskalaşmış, göbek duruyor” dur.

Amaç sadece zayıflama olsaydı kolaylıkla, aç kalarak zayıflayabilirdiniz. Tabi bu arada sağlığınızda kaybolurdu. Bizim amacımız kilo kaybederken vücudumuza şekil vermek ve çekici bir görünüme kavuşmaktır. Kadınlar için sıkı ve düzgün bacaklaş, şekilli bir popo ve ince bir bel iken, erkekler için daha ince ve daha kaslı bir görünüm. Tişörtün kollarını doldurmak ya da aldığınız eteğin kalçanıza oturmasını istemez misiniz?

Ayrıca sadece beslenme ile zayıflamak,az miktarda yağ kaybı ile sonuçlanabilir. Bu durumda sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir, fakat bizim bahsettiğimiz konu vücut yağlarından kurtulmaktır. Düzenli olarak egzersiz yaparsanız, aylık kan ve idrar testlerinizde oluşan değişikliği görebilirsiniz. Bu durumu beslenme ile birleştirmek de mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Amaç Kilo Almak İse;

Eğer amacınız kilo almak ise, sadece yüksek kalori ile beslenerek alacağınız kiloların büyük kısmı yağ olacaktır. Erkekler için göbek çevresinde, kadınlar içinse karın ve bel çevresinde öbeklenecek olan bu fazla miktarda yağ, size iyi bir görünüm kazandırmaz. Aksine hantal itici bir görünüm kazandırır.

Bunun tam aksine egzersiz yaparak, aldığınız kiloyu dengeli şekilde vücudunuza dağıtırsanız, emin olun çok daha etkileyici bir görünme kavuşursunuz. Daha sağlıklı ve daha dengeli bir fiziğiniz olur. Giyeceğiniz kıyafetlerde kolaylıkla üstünüze yakışır.

Daha önceki yazılarımda sıklıkla bahsettiğim, estetik görünüm sadece zayıflayarak ve ya kilo alarak oluşmaz. Bu görünüme ulaşabilmeniz için, sıkı ve dengeli bir fiziğiniz olmalıdır. Bir hayli kilolu ama çok çekici kadınlar olduğunun hepimiz farkındayız. Ya da 175cm boyunda 85 kg bir erkek sporcunun fiziğinin ne kadar estetik olduğuna çok defa şahit olmuşuzdur.

Egzersiz Yapmadan Kalori Dengesi İle Kiloyu Korumak

Genç yaşlarda fiziki aktivitenin yoğunluğu ve kas sisteminin hala çok aktif olması sayesinde bu konu başarılabilir. Görünümde problem olmaz. Fakat kondisyon, kuvvet ve elastikiyet her geçen gün azalacaktır. Egzersizin sağladığı faydalardan ise yoksun kalınacaktır.

Zaman içeririnde kilo aynı kalsa da, egzersiz yapmamaktan kaynaklanan kas miktarının azalması ve yağ miktarının artması ile görünüm bozulur. Bunun genç yaşlardaki bayanların selülit ile boğuşmasından tutunda, 50 yaşındaki bir kadının “genç kızlık kilomdayım ama, 2 beden büyümüşüm” demesine kadar örneklendirebiliriz. Siz kilonuzu hiç değiştirmeseniz bile beslenme bozukluğu ve egzersiz yapılmaması sonucunda vücudunuzdaki denge dağılımı bozulur.

Kadınlar için, kalça küçülür, bacaklar çelimsizleşir, bel çevresi genişler. Erkekler için ise, kol-omuz-göğüs-sırt-bacak kasları zayıflar, bu ağırlıklar bel çevresine toplanır. Kısacası deforme olursunuz, vücudunuzun estetiği bozulur.

Deformasyonu engellemenin ve estetik görünümü ömür boyu sağlamanın altın kuralı egzersiz ve doğru beslenmedir. Kısacası sadece doğru kalori ayarlaması ile, kilonuzu korumak, sadece tartıda aynı rakamı görmenizi sağlar. Fakat bol bol egzersiz yapar ve bu yoğunluğa göre kalori hesabı ile kilonuzu korursanız, her yaşınızda güzel ve çekici görünürsünüz.

Fit Madam Konu İçi Alt

Facebook Fit Madam Sayfası

Leave a comment

Your email address will not be published.


*