Fit Bir Vücut İçin Yağ Yakmanın 3 Önemli Yolu

Daha yağsız, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olma hayalinizi gerçekleştirme zamanı geldi. Antrenman sisteminizde, yaşam tarzınızda ve beslenme temponuzda yapacağınız küçük değişiklikler ile bu hayali gerçekleştirmek sandığınızdan kolay olabilir.

Daha fazla yağ yakmak için sizin için hazırladığım 3 ipucuna hazır mısınız? Başlıyoruz!

Kardiyo tekniğinizi gözden geçirin

Kardiyo yapmak  bilinen en etkili yağ yakım yollarından bir tanesi. Doğru yapılırsa daha etkili de olabilir. Dikkat etmemiz gerek 3 temel nokta var.  Bunlar kardiyo tipi, kardiyo ekipmanı ve egzersiz sırasında ortalama kalp atış sayısı.

Bu temel noktalara sırası ile değineceğim.

Kardiyo stili

Vücudunuz harika bir adaptasyon mekanizmasına sahiptir. Böylece uzun süre sabit tempodaki tüm aktiviteler bir süre sonra daha az kalori harcatmaya başlar. Bu döngüyü kırmanın yollarından bir tanesi de HIIT’dir(Fit interval antrenman sistemi). Bu sistemde bir süre yüksek tempoda yaptığınız kardiyodan sonra daha yavaş tempoya geçerek vücudunuzun sürekli değişime maruz  kalması sağlanır.

Kardiyo ekipmanı

1 saat yüksek tempo ile yapacağınız kardiyo eğer eliptik bisiklet kullandıysanız size  850-900 cal harcatacaktır; eger 1 saatinizi hızınızı 19-22 km arasında tutarak  bisiklet ile geçirdiyseniz 700 cal yakarsınız  ve son olarak da koşu bandında 1 saat yüksek tempoda koşarsanız 600-650 cal harcarsınız.

Görüyorsunuz ki ipi eliptik bisiklet göğüsledi. Daha fazla yağ yakmak için mutlaka eliptik bisikleti kardiyo antrenmanlarınıza dahil edin. Bununla beraber asla monotonlaşmayın. Unutmayın monotonluk ruhsal ve fiziki açıdan sandığınızdan daha tehlikeli bir faktör.

Kalp atış aralığı

Etkin yağ yakımı için vazgeçilmezlerden biri de kalp atış aralığıdır. Kardiyo sırasında kalp atışlarınızı takip etmeli ve uygun seviyede tutmalısınız. Kalp atış hızını ölçen özel ekipmanları internet ya da spor mağazalarından kolayca temin edebilirsiniz. Ayrıca çoğu kardiyo aletinde kalp atışını takip edebileceğiniz pedler bulunmakta.

Antrenman süresi

Her zaman daha fazla antrenman daha fazla yağ yakımı demek değildir. Bu durum vücudumuzun alarm mekanizmaları ile alakalı. Kısaca özetleyelim.

Vücut aşırı eforda ve streste kendini savaş ortamına adapte eder. Böylece kortizol salınır kan şekeri yükseltilir ve metabolizma yavaşlatılmaya çalışılır. Aynı zamanda vücudu yağ yakmaması için zorlar. Bununla beraber vücudun bağışıklık sistemi de zayıflar , kas yıkımı hızlanır. Ortaya kilo almaya meyilli , kolay hasta olabilen ve kaslarını tamir etmekte zorlanan bir vücut çıkar.

Bunun için kortizol salınımını tetiklenmesi egzersizde her zaman istenmeyen bir durum olarak kalacaktır.

Aklınıza kortizol salınımını tetiklememek için ne kadar antrenman yapmamız gerektiği sorusu geliyor. Hemen açıklığa kavuşturalım.

Uzmanlar 45 ile 90 (öncesinde yapılan ağırlık vb. antrenmanlar dahil olarak) dakikalık süresini yağ yakımı açısından uygun buluyor. Daha uzun antrenmanlar vücudumuzu (yoğunluğa bağlı olarak) strese sokarak kortizol salınımını tetikleyebilir.

Antrenman öncesi ve sonrası beslenme

Antrenman öncesi ve sonrası beslenme en az yapacağınız antrenman kadar önemlidir. Bu iki öğünü antrenmanda ve sonrasında size enerji sağlaması için, kan aminoasit profilinizi anabolik tarafta tutması ve daha etkin yağ yakmanızı sağlaması için dizayn etmelisiniz.
Sizin için hazırladığımız antrenman öncesi ve sonrası öğününe bakarak siz de kendi öğünlerinizi oluşturabilirsiniz.

Antrenman öncesi  

(2 saat önceden) 150 gram tavuk, 100 gram tatlı patates ya da bulgur ve yeşil çay.

(30 dakika önceden) 1 bardak/fincan yüksek kafein ihtiva eden bir kahve ürünü (tercihen türk kahvesi).

Antrenman sonrası

Antrenman bitiminde hemen 10 gram karbonhidrat, (tercihen meyve şekeri ki bu yaklaşık olarak küçük boy bir muz ile karşılanabilir) 200 gram tavuk/balık/kırmızı et.

Antrenman sonrası öğünden 2 saat sonra 1 kase light yoğurt ile beraber, 1 avuç kavrulmamış yer fıstığı.

Yağ yakımı her yönüyle zorlu bir süreçtir. Bu süreçte her saniyeniz değerlendirilmeyi, aldığınız her lokma analiz edilmeyi hakkeder. Kısaca;  daha etkili bir yağ yakımı için antrenman öncesi ve sonrası beslenmenize dikkat etmeli aynı zamanda kardiyo sisteminizi gözden geçirip amaçlarınıza en uygun tekniği seçmelisiniz. Antrenmanınızın her saniyesini dikkatli kullanmalı ve vücudunuzu alarm durumuna geçirmeden olabildiğince uzun süre antrenman yapmalısınız.

Fit Madam

Fit Madam Konu İçi Alt

Facebook Fit Madam Sayfası

Leave a comment

Your email address will not be published.


*