Kas Ağrısı nasıl geçer ? Bacak, kol, göğüs kas ağrıları – Fit Madam

Kas Ağrısı nasıl geçer ? Bacak, kol, göğüs kas ağrıları - Fit Madam Kas Ağrısı nasıl geçer ? Bacak, kol, göğüs kas ağrıları - Fit Madam

Egzersiz sonrası yaşadığınız ve hamlık olarak adlandırılan kas ağrıları çoğu zaman sporcuları mutsuz eder. Bu yazımızda size kas ağrılarınızı geçirmek için uygulayabileceğiniz 7 yöntemden bahsedeceğiz.

Kas ağrısı (hamlık) nedir?

Genel olarak kas ağrıları sakatlıkların dışında laktik asit dolayısı ile meydana gelir. Kasın yüksek yoğunluktaki antrenman sırasında oksijensiz kalması ile oluşan laktik asit kan dolaşımının taşıyabileceği miktarın üstüne çıkarsa kasta hapsolur ve ağrılara sebebiyet verir.

Uzun süre spor yapmayan insanlarda , aktivite sonrasında oluşan ağrı da laktik asit dolayısı ile meydana gelir. Buna genel olarak “hamlık” denir.

Kas ağrısı tedavisi

Masaj yaptırın

Kaslarınızda biriken laktik asidi atmanın bir yolu kan akımını hızlandırmaktır. Masaj yolu ile ağrıyan bölgenin kan akımını hızlandırabilirsiniz.

Hızlanan kan akımı ise biriken laktik asidi kaslardan parçalanacağı organ olan karaciğere taşır. Çoğu profesyonel sporcu haftalık rutinlerinde birkaç kez masaj yaptırır. Yaptıracağınız masaj türlerini aromatik, rahatlatıcı ya da derin doku (deep tissue) tür masajlardan seçin. Masaj ülkemizde maalesef fazlası ile pahalı, eğer böyle bir imkanınız yok ise duş esnasında aromatik vücut sabunları ile kendinize masaj yapabilirsiniz.

Soğuk ve Sıcak

Kaslarınızda uygulayacağınız soğuk ve sıcak, masajdaki gibi bölgesel kan akımını hızlandıracaktır. Soğuk ve sıcağı uygularken oluşacak yanıklara dikkat edin. Uygulama süresini 2 dakika ile sınırlayıp uygulama sırasında soğuk ve sıcak kaynağının çıplak deriye temas etmemesini sağlayın, bunun için havlu iyi bir seçenektir. Ayrıca aşırıya kaçmadan uygulayacağınız sauna seansları ağrılarınızı azaltacaktır.

Güzel bir banyo

Sıcak bir banyo sizi mental ve fizyolojik olarak rahatlatır. Oluşan rahatlama kasılı kalan kaslarınızın gerimini azaltarak oluşan ağrılarınızı dindirecektir.

İşleyen demir ışıldar

Ağrıyan kaslarınızı eğer bir sakatlıktan muzdarip değilseniz çalıştırmanız sanılanın aksine ağrılarınızı dindirir. Bunun yanında antrenman sonlarında soğuma  ve esneme seanslarını es geçmemenizi öneririz. Tabi ki ağrıyan kaslarınız için uyguladığınız aktivite içerik bakımından hafif ve yorucu olmamalıdır. Mantık olarak yukarıdaki 3 önerimizde kullandığımız kan akımı artışı bu önerimizin de bel kemiğini oluşturuyor. Kaslarınıza yeterince kan pompaladıktan sonra kaslarınızı gerip (strech) yavaşça soğutun ve dinlenin. İyi geleceğine eminiz.

Sevdiklerinize vakit ayırın

Komik ama gerçek! Aşk hormonu olan oksitosin kaslarınızın daha hızlı toparlanmasına yardım etmektedir. Sevdiklerinize bol bol sarılın ve güzel vakit geçirin. İlerleyen zamanlarda kaslarınız eskisinden daha dayanıklı ve sağlıklı olacaktır.

İçtiğinize dikkat edin

Spor sonrası alacağınız alkol testosteron düzeyinizi düşüreceği gibi kaslarınızın su ihtiyacını karşılamasını engeller. Bol bol su içerek ve alkolden uzak durarak kaslarınızın ihtiyacı olan sıvıyı karşılaması için onlara zaman verin. Ayrıca kafein de güçlü bir su atıcıdır. Bundan dolayı antrenman sonrası ve öncesinde kafein alımınızı kontrol etmeniz antrenman esnasındaki performansınızı artırır ,antrenman sonrasında oluşacak ağrılarınızı azaltır.

Beslenin

Sporcular genel olarak düzenli bir yaşama ihtiyaç duyarlar. Bu düzenin sağlanamadığı zamanlarda atlanan öğünler ve karşılanamayan karbonhidrat, yağ ve protein sporcuya kas ağrısı olarak dönecektir. Bu durumu engellemek için aktivite sonrasında en geç yarım saat içinde beslenin. Kaybettiğiniz kalori ve ihtiyacınız olan proteine dikkat edin. Gün içinde ihtiyacınızı karşılayın.

Fit Madam Konu İçi Alt

Facebook Fit Madam Sayfası

1 Comment on Kas Ağrısı nasıl geçer ? Bacak, kol, göğüs kas ağrıları – Fit Madam

  1. Ayşe Yağmur Başaran // 23 Kasım 2016 at 13:51 // Cevapla

    Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

Leave a comment

Your email address will not be published.


*