Sağlıklı Yaşam İçin Fit Madamın 20 Altın Kuralı

Sağlıklı Yaşam İçin Fit Madamın 20 Altın Kuralı

FİT MUTFAK 1İşte sağlıklı ve fit bir yaşam geçirmeniz için mutfağınızda oluşturmanız gereken kurallar. Sağlıklı Yaşam İçin Fit Madamın 20 Altın Kuralı

Giderek artan beslenme hataları, dışarıda yeme, hareketsiz ve stresli yaşam, uykusuzluk, toplumumuzu giderek daha kilolu, yağlı, hastalıklara yatkın ve depresif yaptı. Mutlu olmak için iyi beslenmeliyiz ve bu aslında hiç de zor değil…Sağlıklı, düşük kalorili ama lezzetli yemekler yapmak için aşçılığınızı yeniden gözden geçirmeninizin vakti geldi.

İşte bugünden itibaren fit bir mutfak oluşturabilmek için dikkat etmeniz gereken 20 altın kural:

 • – Yemeklere iki, salatanıza ise bir çorba kaşığından fazla yağ kullanmayın.
 • – Lezzet artırıcı olarak baharatları tüm çorba ve yemeklerde, salatada, yumurta ve yoğurtla birlikte sık kullanın. Unutmayın; baharatlar yağ yakımını yüzde 20 artırabilir.FİT MUTFAK 2
 • – Tuzu azaltın, Himalaya tuzuna geçin.
 • – Pirinç yerine bulgur ya da karabuğday kullanın.
 • – Baklagilleri haftada en az iki öğün tüketin; et ya da sebze yemeklerinin içine ekleyin. Özellikle sebze yemekleriyle birlikte ekmek yememek için, pişirdiğiniz sebzeye bir kase haşlanmış kuru baklagil eklemeniz işe yarayabilir.
 • İştah kontrolü sağlayan tarçını daha sık ve bol kullanın.
 • – Kafein alımını azaltın; yerine bitki çayları tercih edin. Günde en az iki, üç fincan bitki çayı içmeyi hedefleyin.

FİT MUTFAK 3

 • – Ekmeğinizi tam buğday ve karabuğday unu karışımlarıyla, ekşi mayadan kendiniz pişirin.
 • Bel çevresi yağlarınızı azaltmaya destek olan yağlı tohumlardan (özellikle çiğ badem) günde 10 adet tüketin.
 • – Hamur işi tüketimini hatırlatan çay saatlerinde meyve, yoğurt, yulaf karışımlarını, çorba veya tahıllı tost, söğüş gibi atıştırmalıkları tercih edin. Yulaf unlu krep, kek, karabuğday unlu poğaça, tahıllı simit, kuru yemişli kurabiye, puding gibi lezzetli ve fit tatlar keşfedin.
 • – Mutlaka günde iki bardak süt, yoğurt, ayran tüketerek yağ yakımınızı hızlandıran kalsiyum kaynaklarını yeterince alın. Bu ürünlerin yağsız ya da tam yağlı olmasına çok takılmayın; hangisini tükete biliyorsanız tüketin, yeter.

FİT MUTFAK 4

 • – Omega-3 yağ asitleri, kilo kaybına özellikle yağ yakımını hızlandırarak katkıda bulunur. Haftada iki-üç öğününüz derisiz, yağsız, pişmiş bol balık ve bol yeşil salatadan oluşmalı.
 • – Günde bir çorba kaşığı çörekotu tüketin. Salata, yoğurt, çorba ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Bu tohum metabolizmanın yağ atmasına destek veriyor.
 • – Günde bir tatlı kaşığı taze öğütülmüş keten tohumu da karın yağlarınızın yakılmasına destek sağlıyor.
 • – Çorbaların iştah kapatıcı özelliğinden faydalanın. Özellikle çok az kemik suyu ile pişirilmiş, karabuğdaylı sebze çorbaları, ana yemeklerden alacağınız kaloriyi kısıtlayarak kilo kaybınıza yardımcı olur. Mide hacmini dolduracağından yeme kapasitenizi azaltır.

FİT MUTFAK 5

 • -Geleneksel tariflere  pişiriyorsanız, tarifte verilen yağ ve şeker miktarını yarıya indirebilirsiniz. Un olarak da mutlaka tam buğday unu tercih etmelisiniz.
 • -Öğünlerinizi dengeleyin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız; en basiti bir öğünde et grubu tüketiyorsanız diğerinde sebze tercih edin.
 • – Egzersizden bir saat önce mutlaka sağlıklı karbonhidrat ve proteinleri bir arada içeren bir ara öğün yapın. İçine taze meyve doğranmış yoğurt, tahıllı sandviç, bir avuç kuru meyve ve yağlı tohum veya süt enerjinizi dengeler. Egzersiz sonrası acıkmanızı önler, daha fazla yağ yaktırır.
 • – Günlük enerji alımınızı bir yere kadar kısabilirsiniz; bu yüzden yaktığınız enerjiyi artırmaya odaklanmalısınız. Sevdiğiniz bir egzersiz seç ve her gün en az 30 dakika yapın.
 • – Tercihiniz, sürekli devam ettirebileceğiniz (yürüyüş gibi) bir aktivite olsun.

Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğiyle Fit Madam.

Fit Madam Konu İçi Alt

Facebook Fit Madam Sayfası

1 Comment on Sağlıklı Yaşam İçin Fit Madamın 20 Altın Kuralı

 1. Lela Guzman // 11 Nisan 2017 at 18:35 // Cevapla

  I was just looking at your Sağlıklı Yaşam İçin Fit Madamın 20 Altın Kuralı | FİT MADAM website and see that your website has the potential to get a lot of visitors. I just want to tell you, In case you don’t already know… There is a website network which already has more than 16 million users, and the majority of the users are looking for topics like yours. By getting your website on this service you have a chance to get your site more visitors than you can imagine. It is free to sign up and you can find out more about it here: – Now, let me ask you… Do you need your site to be successful to maintain your way of life? Do you need targeted traffic who are interested in the services and products you offer? Are looking for exposure, to increase sales, and to quickly develop awareness for your website? If your answer is YES, you can achieve these things only if you get your site on the network I am describing. This traffic service advertises you to thousands, while also giving you a chance to test the network before paying anything at all. All the popular sites are using this service to boost their traffic and ad revenue! Why aren’t you? And what is better than traffic? It’s recurring traffic! That’s how running a successful site works… Here’s to your success! Read more here

Leave a comment

Your email address will not be published.


*